Mydło zero waste

Jednym z nowo podjętych projektów Koła jest produkcja mydła ze zużytego oleju po tzw. głębokim smażeniu (np. pączków, frytek, ryb). Olej ten jest dość problematycznym odpadem, gdyż nie można go tak po prostu wylać do zlewu – nie miesza się z wodą, przez co może stanowić problemy podczas jej oczyszczania. A to z kolei przedkłada się na coraz bardziej powszechną kwestię odpadów produkowanych przez człowieka do środowiska.
Celem projektu jest opracowanie metody/przepisu umożliwiającego wyprodukowanie mydła z tego odpadu, co stałoby się przykładem podążania za ideą Zero Waste. Wykorzystuje się w tym celu reakcję zmydlania tłuszczy z wykorzystaniem silnej zasady (np. sodowej). Dodaje się też olejków aromatycznych w celu nadania przyjemnego zapachu produktowi. Członkowie projektu mają możliwość zapoznać się z tym procesem, w tym m.in. działaniem z niebezpiecznymi substancjami (ług sodowy). By mydło nadawało się do czyszczenia rąk, musi posiadać odpowiednie parametry np. odpowiednie pH.
Projekt jest w początkowej fazie rozwoju, mimo to na chwilę obecną powstał plan rozwinięcia idei Zero Waste o wykorzystanie fusów z kawy do stworzenia mydła do peelingu.

Koordynator: Rafał Pakuła

Zdjęcia podczas wykonywania pierwszych wersji mydła: